Efektywna komunikacja w biznesie – dlaczego jest tak ważna i o czym warto pamiętać?!
- Dominika Arendt
- 4 wrz 2024
- 2 minut(y) czytania
Skuteczna i efektywna komunikacja to klucz do osiągnięcia sukcesu w biznesie. Z drugiej strony to wielkie wyzwanie dla firm, ponieważ każda zmiana, decyzja, czy informacja może być odbierana inaczej przez wiele osób ze względu na: różnice kulturowe, indywidualne, wcześniejsze doświadczenia, wiek, wykształcenie a przede wszystkim stosunek do zmian, czy radzenia sobie z niepewnością. Kolejnym wektorem będzie typ organizacji, branża i profil pracowników. W ramach serii kolejnych artykułów przybliżę Tobie każdy z tych tematów. Zacznijmy od prostego pytania – po co nam tak naprawdę skuteczna komunikacja w biznesie?
Komunikacja bezpośrednio przekłada się na:
1. Zrozumienie strategii firmy i realizację celów biznesowych – każdy z pracowników powinien rozumieć co, po co i dlaczego coś robimy, jak to się ma do misji i strategii organizacji oraz w jakim kierunku zmierza firma.
2. Efektywność zespołów – jasne i precyzyjne przekazywanie informacji przekłada się na szybsze rozwiązywanie problemów i realizację projektów. Występuje mniej konfliktów, a jeśli pojawią się - są rozwiązywane szybciej.
3. To podstawa relacji z ekosystemem: pracownikami, klientami, partnerami biznesowymi, akcjonariuszami. Odpowiednia komunikacja buduje zaufanie i zaangażowanie, które są podstawą długotrwałej współpracy.
4. Budowanie wizerunku – komunikacja to podstawa wizerunku, który przekłada się na reputację, przyciąganie i zatrzymywanie top talentów, wyniki sprzedażowe, czy ceny akcji.
5. Zarządzanie zmianą – komunikacja to wehikuł i mechanizm to zarządzania niepewnością. Pracownicy, klienci czy akcjonariusze muszą być informowani o nowych strategiach, procesach czy zmianach organizacyjnych, aby móc się do nich odpowiednio dostosować.
Na koniec, krótkie uniwersalne porady jak budować efektywną komunikację:
Twórz jasne i zwięzłe komunikaty. Stosuj zasadę KISS.
Dopasuj treści do grupy odbiorczej, dopasuj poziom trudności i przede wszystkim dobierz odpowiedni język (nie zawsze oczywiste w międzykulturowych firmach).
Słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj – zbieraj na bieżąco feedback. Komunikacja to proces dwustronny.
Używaj odpowiednich kanałów komunikacyjnych dopasowanych do grupy odbiorczej – inaczej będzie się prowadziło komunikację w firmie IT, a inaczej na hali produkcyjnej.
Komunikuj odpowiednio szybko i redukuj niepewność i możliwe spekulacje – brak komunikacji bardzo szybko będzie zajęty przez przestrzeń na domysły, plotki i wspomniane wcześniej spekulacje, które nie zawsze są korzystne dla celów firmy i są zgodne z rzeczywistością.
Zadbaj o spójność treści i głosów i komunikatorów w organizacji – jeden głos, wielu adwokatów.
Unikaj przeładowania informacyjnego i chaosu informacyjnego – zbyt dużo informacji obniża zainteresowanie i reakcję na komunikaty.
Wszystkie wspomniane elementy powinny być częścią szerszej strategii komunikacyjnej, czy wizerunkowej. Na tej stronie dowiesz się krok po kroku jak to zrobić.

Comments